29 Haziran 2010 Salı


29 Haziran 2010, TürkBirDev Haber
"TürkBirDev olup biz bize sahip çıkmazsak, bizi sahiplenenler çıkacaktır."AB'nin özel temsilcisi Azerbaycan'da

Avrupa Birliği'nin(AB)Güney Kafkasya özel temsilcisi Peter Semneby, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geldi.

Uluslararası Haydar Aliyev Havalimanında basın mensuplarına açıklama yapan Semneby, ziyaretinde yetkililerle Yukarı Karabağ sorunu, enerji ve Kasım ayında yapılacak genel seçimler konularının ele alınacağını belirtti.
Ermeni-Azeri cephe hattında meydana gelen ateşkes ihlallerine de değinen Semneby, AB'nin ihlallerden rahatsız olduğunu ifade ederek, ''Ateşkes ihlallerine karşı önlem alınmalıdır'' dedi.
Türkiye ve Azerbaycan arasındaki gaz anlaşmasının önemini belirten Semneby, anlaşmanın yapılmasının Avrupa şirketlerinin Azerbaycan enerji sektörüne katılmasına olumlu etki sağlayacağını kaydetti.
Semneby'in üç gün devam edecek temasları kapsamında sivil toplum kuruluşları, muhalefet temsilcileri ve iktidar yetkilileriyle görüşeceği belirtildi.
AA


Tacik Liderden Kazakistan'a Ziyaret

Tacik Liderden Kazakistan'ıa Ziyaret Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, 5 Temmuz'daKazakistan'ın başkenti Astana'ya gidecek. Rahman Astana ziyaretinde Avrasya Ekonomik Topluluğu'nun (AET) devlet başkanları düzeyindeki toplantısına katılacak.

29/06/2010 - 05:00
Tacik "Asia Plus" ajansının haberine göre, Tacikistan'ın da üye olduğu AET toplantısında örgüt çapında ekonomik, maliye ve ticaret işbirliği konularının ele alınacağı kaydedildi. Ayrıca, toplantıya Tacikistan yanı sıra Rusya ve Belarus devlet başkanlarının da katılması bekleniyor. Toplantıya katılacak liderler, 6 Temmuz'da 70. doğum gününü kutlayacak olan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'i de kutlama firsatı bulacaklar.
Kazakistan'da her yıl 6 Temmuz'da Astana'nın başkent oluşunun yıl dönümü kutlanıyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in davetlisi olarak 4-7 Temmuz günlerinde Kazakistan'da olacak.
Avrasya Ekonomi Topluluğu, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan tarafından 10 Ekim 2000 tarihinde imzalanan antlaşmayla kurulmuştu. 25 Ocak 2006 tarihinde de Özbekistan Avrasya Ekonomi Topluluğuna katılmıştı.


Nazarbayev'den Kırgızistan açıklaması
DÜNYA
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan'da yaşanan gelişmelerin bölge barışını da tehdit ettiğini söyledi. Başkent Astana'da bugün düzenlenen Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı(AGİT )Yüksek Düzeyli Hoşgörü ve Ayrım Gözetmeme Konferansı’na katılan Kazak lider, bölgesel barışa dikkat çekti. Nazarbayev, barış ve hoşgörünün vatanı haline gelen Kazakistan’da 140’dan fazla milletin hoşgörü içerisinde yaşadığını söyledi. Hoşgörünün Kazakistan’da özellikle dini inançlar konusunda dünyaya örnek olabilecek bir seviyede olduğunun altını çizdi. Nazarbayev, "Son on yılda dünyada yaşanan olaylar, toplumların içerisindeki diyalog eksikliklerini gösteriyor"dedi. Kırgızistan’da yaşanan olayların bölge barışını da tehdit ettiğini belirten Nazarbayev, AGİT’e üye devletlerin bölgede yaşanan sorunun bilinenden daha da büyük boyutlarda olduğuna inandıklarını söyledi. Nazarbayev, "Bu bölgedeki çatışma, uyuşturucu kaçakçılığını ve silah tüccarlarının elini güçlendirir" ifadesini kullandı.
Medyanın yanı sıra toplumdaki farklı gruplar arasında karşılıklı anlayışı güçlendirmenin önemli olduğunu vurgulayan Kazak lider Nazarbayev, Avrupa devletlerinin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmesinde hoşgörü, sabır ve başka kültürlere verilen değerin etkili olduğunu vurguladı.
Bu arada BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio da konuşmasında dinler arasında yaşanan ayrımcılıkların hiçbir kimseye fayda sağlamayacağını söyledi.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi(AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AGİT dönem başkanlığını başarıyla sürdüren Kazakistan devletini tebrik etti. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i bölge barışına olan katkılarından dolayı tebrik eden Çavuşoğlu, toplumlarda bilinçli ve bilinçsiz olarak İslam ve başka dinler üzerinde oluşturulan korkuların, kültürler ve medeniyetler arasındaki köprüleri yıktığını dile getirdi. Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan’da yaşanan olaylarda yüzbinlerce insanın mağdur olduğunu hatırlatarak Nazarbayev’in çabaları sayesinde Kırgızistan’da iç savaşın önlendiğini vurguladı.
Barış ve Birlik Sarayı’nda (Pyramid) iki gün sürecek konferansa uluslarası sivil toplum örgüt temsilcileri ve 56 ülkeden gelen delegeler katılıyor. Konferansa Türkiye'den Devlet Bakanı Mehmet Aydın katılıyor.


Kırgızistan'a Yeni Anayasa
Geçici hükümetin anayasa değişikliği referandumu onaylandı.

Kanlı olaylarla sarsılan Kırgızistan’da anayasa referandumu yapıldı.
Başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçilmesini öngören anayasa değişikliği açık farkla kabul edildi.
Geçici yönetimin lideri Roza Otunbayeva, geçici devlet başkanı olarak yemin edecek.
Ekim ayındaki seçimlere kadar gerekli yasal düzenlemeleri yapacak bir yasama organı oluşturulacak.
Kırgızistan’da Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in protesto eylemleri sonucu görevinden uzaklaştırılmasının üzerinden 3 ay geçti.
Ülke, çeşitli olayların ardından son olarak geçen ay, Kırgız ve azınlıktaki Özbekler arasında en az 280 kişinin öldüğü etnik şiddet olaylarına sahne oldu.
5 buçuk milyon nüfuslu Kırgızistan’ın yaklaşık yüzde 20’sini Özbekler oluşturuyor.

Kırgız-Özbek Çatışması
Özbeklerle Kırgızlar arasındaki çatışmalarda binlerce ev ve işyeri ateşe verildi, 100 binden fazla Özbek mülteci durumuna düşerek Özbekistan’a kaçtı.

Geçici hükümet son 20 yılın en ciddi şiddet olayları olarak nitelenen Kırgız ve Özbek çatışmasından devrik liderin yakınlarını sorumlu tutuyor.
Olayların yatışmasıyla Özbek göçmenlerin yarısı evlerine geri döndü. Ancak yeni şiddet olayları patlak verebileceğinden kaygılanan çoğu özbek henüz evlerine dönmüyor.
Mülteci kamplarında su ve hijyen koşulları konusunda kaygılar var.

Geçici Hükümet Referandum Sözünü Yerine Getirdi
Geçici hükümet barışçı bir oylama gerçekleştirerek varlığını meşrulaştırmak amacıyla anayasa değişikliği için referandum sözünü yerine getirdi.
Yaklaşık 2 milyon 700 bin kayıtlı seçmenin olduğu referandumda katılımın yüzde 65 civarında olduğu açıklandı.

Anayasa Değişikliği Yüzde 90’la Onaylandı
Devlet başkanının yetkilerinin kısıtlanarak parlamenter sisteme geçilmesini öngören ve geçici yönetim için de bir sınav niteliği taşıyan anayasa değişikliği yüzde 90’la onaylandı.
6 yıllık tek bir dönem için seçilecek devlet başkanı yetkileri kısıtlanarak sembolik bir makama dönüşüyor.
Parlamentoya daha fazla yetki veren yeni anayasayla başbakanın yetkileri artırılıyor.
Geçici yönetimin lideri Roza Otunbayeva, geçici devlet başkanı olarak yemin edeceğini ve bir hükümet atayacağını açıkladı.

Otunbayeva, 2011 Sonuna Kadar Cumhurbaşkanı
Ekim ayındaki seçimlere kadar gerekli yasal düzenlemeleri yapacak bir yasama organı oluşturulacak. Otunbayeva, 2011 sonuna kadar cumhurbaşkanlığına devam edecek.

Rusya’dan Uyarı
Kırgızistan’daki siyasi sistemde önemli değişiklik getiren referandum sonrası Rusya’dan uyarı geldi.
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, yeni sistemin aşırı görüşlü kesimleri iktidara getirebileceği ve ülkenin yıkıma sürüklenebileceği uyarısında bulundu.


KKTC gençlerden yatırım bekliyor

GYİAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı, genç işadamlarını ve yöneticileri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yatırım yapmaya davet ederek, “KKTC gerçekten de büyük bir yatırım açlığı çekiyor. Ve bu konuda da Anavatan’dan beklentileri çok yüksek. Bizlere düşen bu yatırım iştahını karşılıksız bırakmamak” dedi.

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Pınar Eczacıbaşı, genç işadamlarını ve yöneticileri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC)yatırım yapmaya davet ederek “KKTC gerçekten de büyük bir yatırım açlığı çekiyor. Ve bu konuda Anavatan Türkiye'den, girişimlerden, yatırımcılardan beklentileri çok yüksek. Bizlere düşen bu yatırım iştahını karşılıksız bırakmamak” dedi.
KKTC’de ciddi bir yatırım potansiyeli bulunduğunu, orta ve uzun dönemde Kıbrıs’ın yatırımlar açısından çok cazip bir bölge olacağını belirten Pınar Eczacıbaşı “ Geçen günlerde GYİAD olarak KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştirdik. Orada başta Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu olmak üzere hükümet yetkilileriyle de bir dizi temaslarda bulunduk. İlgili bakanlardan büyük bir ilgi gördük ve heyecanla karşılandık. Yatırımcıları özendirmek için çok büyük bir iyi niyet ve istek var. Ayrıca yatırımlar için arazi temininde de 49 yıllık kiralama modeli başarıyla uygulanıyor. Biz de açıkçası bu ilgiden büyük cesaret aldık ve heyecanlandık Sayın Eroğlu, daha önce başbakanlık görevinde bulunması nedeniyle ekonomideki tüm konulara ve yaşanan sorunlara hakim durumda. Bu da önemli bir avantaj” diye konuştu.

NEDEN ÇOK GEÇ KALDINIZ SİTEMİ
GYİAD olarak bu ziyaretin ilk olduğunu ve devamını da getirmeyi planladıklarını belirten Eczacıbaşı bu konuda şu görüşleri dile getirdi:
“Bunun turistik bir ziyaret olarak kalması söz konusu değil. İkinci ve üçüncü ziyaretleri şimdiden planlıyoruz. Bizim üyelerimiz içinde turizm, eğitim, enerji, hizmet sektörleri olmak üzere hemen her sektörde iş yapan girişimciler, yöneticiler var. Bundan sonraki ziyaretlerimizi sektör sektör odaklanarak daha planlı yapacağız ve muhataplarıyla bire bir karşı karşıya getireceğiz. Aynı şekilde KKTC hükümetinin ilgili bakanlarını da Türkiye’ye davet edip üyelerimizle, genç yönetici ve işadamlarıyla birbirlerini daha iyi anlayabilecekleri platformlar oluşturmaya niyetliyiz. Türkiye’deki iş dünyası ile bağlarını daha da güçlendirmek istiyorlar ve bunu tüm içtenlikleriyle dile getiriyorlar. Hatta bizim bu ziyaretimizi geç kalmış bir ziyaret olarak niteleyerek sitemde de bulundular. Şimdi bu iyi niyetleri ve işbirliği girişimlerini somutlaştırma zamanıdır.”

“TÜRKİYE AVM’YE DOYDU, YENİLERİ İÇİN KKTC İYİ BİR PAZAR”
KKTC’nin sanayiden çok hizmet sektörü ağırlıklı bir ekonomik kalkınma sürecinde olduğunu belirten Eczacıbaşı, “Hizmet sektörü KKTC ekonomisinin lokomotifi durumunda. Eğitimde çok başarılı çalışmalar yapıldı. Oldukça yüksek bir öğrenci nüfusu var. Eğitimde tam anlamıyla çok uluslu bir öğrenci kitlesi oluşmuş durumda. KKTC’nin uluslar arası alanda tanınmasında bu çok uluslu öğrenci yapısının önemli bir rolü var. Türkiye’den giden öğrencilerin de çok büyük bir nüfus oluşturduğu ortada. Öğrenci ailelerinin de trafiğinin hız kazanacağını düşünürsek, hizmet sektörüne talep bu anlamda daha da artacağı açık. Eğitimin yanı sıra turizm ve casino işinin de hızlı geliştiği ve Kıbrıs Rum kesiminde de bu alanda trafiğin her geçen gün arttığı gözleniyor. Diğer bir yatırım alanı olarak da sağlık öne çıkıyor” diye konuştu.
KKTC’nin dış ticaretinde de son zamanlarda büyük bir hızlanma olduğunun Hükümet üyeleri ile temasları sırasında altının çizildiğini hatırlatan Eczacıbaşı, bu kapsamda ulaşım ve liman yatırımlarının da gelecek dönemde öne çıkacağı görüşünde olduğunu söyledi. Eczacıbaşı “ Şu anda havayolu ulaşımında da bir takım sorunlar yaşanıyor. Havacılık yolcu trafiği arttıkça Kıbrıs’ta giderek önem kazanacak” dedi.
Eczacıbaşı, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile görüşmelerinde Türkiye’de AVM yatırımlarının artık sınıra dayandığı görüşünün ifade edildiğini hatırlatarak, “ Sayın Bakan Türkiye’de 250 AVM var. Artık yeni AVM’ler yapılacaksa 251’inciden başlayarak bunlar KKTC’de yapılmalı görüşünü dile getirdi” dedi.

“RÜZGARIN ESTİĞİ YERDE OLANLAR KAZANÇLI ÇIKACAK"
KKTC’ye yaptıkları geziyi bir keşif turu olarak niteleyen Eczacıbaşı, “Gerçekten de KKTC hakkında yatırım açısından pek fazla bilgimiz yoktu. Bir anlamda keşif turu yapmış olduk. Türkiye’den gidecek yatırımcılara açık ve içten bir davet var. Bu davetin karşılıksız bırakılmaması lazım. Sadece bugünün koşullarını düşünerek değil Kıbrıs sorunun çözüme kavuşacağını ve AB sürecinin gelişim sürecinin bir noktada olumlu sonuçlanacağını da dikkate alarak bir yatırım planı oluşturulmalı. Kıbrıs sorunu çözüldüğünde, ambargolar, izolasyonlar ve benim hörgüç olarak nitelediğim engeller kalktığında Kıbrıs’ta büyük bir açılım olacak. Rüzgarın estiği yerde olanlar kazançlı çıkacaklar. KKTC’nin hiç kuşku yok ki en temel sorunlarından ikisi de su ve elektrik sorunu. Bu konuda da olumlu bir çözüm bulunursa yatırımcıların ilgisi artabilir” değerlendirmesini yaptı.

“KENDİNE GÜVENEN YATIRIMCI GÜVENİYOR”
KKTC’nin karşı karşıya bulunduğu ekonomik ambargolar ve izolasyonlara rağmen turizm, sağlık ve eğitimde yatırımların devam ettiğine dikkat çeken Eczacıbaşı bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı:
“Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde bir Tıp fakültesi hastanesi yapılmış. Yatırımın boyutu ve tıpta kullanılan teknolojileri görünce gerçekten büyük bir heyecan duyduk Bu hastane yatırımı sadece Kıbrıs değil, Türkiye ölçeğinde de bölge ölçeğinde de gerçekten çok önemli bir yatırım. Bir takım yatırımcılar çekinceli bakabilir ama kendine güvenen yatırımcı sağlıkta, eğitimde, turizmde de yatırımını yapacak güven ve cesareti ortaya koyuyor demek ki. Sonuçta Kıbrıs tıp sektörü için yeni bir cazibe merkezi olabilir. Eğitimin yanı sıra sağlık yatırımları da yaratacağı turizm potansiyeli ve diğer hizmet sektörleri ile oluşturacağı sinerji ile daha önemli hale gelebilir.


ABD, Özbek mültecileri kabul etmeye hazır

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Kırgızistan'ın güneyinde yaşanan etnik çatışmalar sonucu mülteci duruma düşen Özbekleri kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Taşkent'te temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mülteci ve Göç İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Eric Schwartz, ülkesinin Özbek mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.
Temasları sonrasında düzenlediği basın toplantısında açıklamada bulunan Schwartz, ABD'nin mültecilere kapısının her zaman açık olduğunu dile getirdi. Bir soru üzerine Schwartz: "Bu konuda öncelikle ABD'nin mültecilere kapılarını açan bir ülke olduğu söylemek isterim. En son geçen sene dünyanın değişik ülkelerinden 75 bin dolayında mülteci kabul ettik. Kırgızistan'daki Özbek mültecilerden de teklif gelmesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği'nin bunların üçüncü bir ülkeye gitmelerini uygun görmeleri halinde, bize düşen görevi yerine getirmeye hazırız." diye konuştu. Schwartz, kabul edebilecekleri mülteci sayısı konusunda ise herhangi bir rakam telaffuz etmedi.

SORUŞTURMAYA DESTEK
Schwartz, Kırgızistan'ın güneyindeki Oş ve Celalabat kentlerinde yaşanan etnik çatışmalarla ilgili uluslararası bir soruşturmanın başlatılmasıyla ilgili bir soru üzerine ise 'bu konuyu desteklediklerini' söyledi. Schwartz,"Yaşananları araştıracak bağımsız ve tarafsız bir komisyonun olmasını ve bu komisyona uygun çalışma şartlarının oluşturulmasını destekliyoruz." ifadelerini kullandı.
Schwartz çatışmaların ilk günlerinde Özbekistan'ın kapılarını açarak 110 bin dolayında mülteciyi kabul edip ve ihtiyaçlarını karşılamasını ise insani yardım adına çok önemli bir çalışma olarak kabul ettiklerini dile getirdi.Türkiye-Endonezya tamamen vizesiz

Türkiye ile Endonezya arasında tamamen vizeler kaldırılıyor. Böylece son dönemde Türkiye'nin karşılıklı vize kaldırdığı ülke sayısı 9'a ulaşacak.

Endonezya Cumhurbaşkanı Susılo Bambangu Yudhoyono, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Çankaya Köşkü'nde askeri törenle karşılanan Yudhoyono, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte kameraların karşısına geçti. Gül, görüşmede tamamen vizelerin kaldırılmasıyla ilgili çalışma başlatma konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi. Gül, şöyle konuştu: "Bugün yaptığımız görüşmelerde, tamamen vizelerin kaldırılmasıyla ilgili çalışmaları da başlatma konusunda yine bir mutabakata vardık. Bütün bunlar mesafe uzak olsa bile işbirliği imkanının çok büyük olduğunu göstermektedir. Bu ziyaretin çok başarılı geçmesi ve Türkiye ile Endonezya arasında her bakımdan ilişkilerin daha da iyi noktaya taşınmasını temenni ediyorum.''

10 MİLYAR DOLAR HEDEFİ
Türkiye'nin Endonezya gibi hızlı büyüyen ülkelerden birisi olduğunu vurgulayan Gül, "Dolayısıyla bu iki ülke arasındaki ekonomik potansiyelin büyük olduğunun farkındayız ve bunu teşvik ediyoruz. Gerek ticaret gerekse yatırımlar açısından... Şu anda ticaret hacmimiz 1,5 milyar doları geçmiştir ama kısa dönem içinde bunun 5 milyar dolara daha sonra da 10 milyar dolara çıkması hedefimizdir'' dedi. Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono da iki ülke arasındaki ilişkileri çok yüksek bir yere taşımayı hedeflediklerini belirterek, G-20 ve İslam Konferansı Teşkilatı'nda Türkiye ile beraber çalıştıklarını hatırlattı. Yudhoyono, "Daha refah içinde, daha adil, daha gelişmiş bir dünya ideali için beraber çalışıyoruz" dedi. Yudhoyono, Filistin konusunda da Türkiye ile benzer bir pozisyona sahip olduklarını da kaydetti. Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono daha sonra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la da görüştü.

MECLİS'E HİTAP ETTİ
Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Türkiye, kendi bölgesinde son derece kuvvetli bir küresel oyuncudur" dedi. Türkiye ve Endonezya'nın dönüşümünü tamamlamış ülkeler olduğunu belirten Yudhoyono şöyle dedi: "Türkiye, modern demokrasisi, dinamik ekonomisi, takındığı tavırlar, kendi halkının becerileriyle sadece doğal kaynaklarını kullanarak değil, değerleriyle de çok önemli bir bölgesel güç olarak ortaya çıkmaktadır."


Berdimuhamedov, hangi Türk işadamlarını ağırladı

Berdimuhamedov, ülkesinde faaliyet gösteren Türk şirketlerinin yetkililerini kabul etti. İşte o işadamları..


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, ülkesinde faaliyet gösteren Türk şirketlerinin yetkililerini kabul etti.
Berdimuhamedov, Serdar Devlet Konukevinde Cotam Enterprises şirketi başkanı Muammer Ağım, Polimeks şirketi başkanı Erol Tabanca ve Lotus Enerji şirketi başkanı Erdal Çelik ile ayrı ayrı görüştü. Türk işadamları, Türkmen lider Berdimuhamedov'u doğum günü dolayısıyla kutlarken, Berdimuhamedov da Türk şirketlerinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Berdimuhamedov, ilk olarak tekstil sektöründe başarılı çalışmalarda bulunan Cotam şirketi yönetim kurulu başkanı Muammer Ağım ile yaptığı görüşmede, Türk şirketinin çalışmasından memnun kaldığını, Türkmenistan'ın karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin devam ettirilmesinden yana olduğunu kaydetti.
Türk işadamı Ağım ise şirketin projeleri hakkında bilgi verdi ve Türkmenistan'daki çalışmalarını genişletmek istediklerini, turizm ve otel işletmeciliği alanlarındaki projelere de katılmak istediklerini belirtti.
Daha sonra Türk Polimeks şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca ile görüşen Berdimuhamedov, şirketin, ülkenin şehircilik programının geliştirilmesindeki katkılarından son derece memnun olduğunu belirtti.
Berdimuhamedov'u 53. yaş günü dolayısıyla tebrik eden Tabanca, Türkmenistan'ın yabancı yatırımcılar için cazip bir pazar olduğunu ve bu ülkede yabancı yatırımcılar için bütün imkanların seferber edildiğini ifade etti.
Ardından Lotus Enerji şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Çelik ile görüşen Berdimuhamedov, Türk ortakları ile uzun vadeli ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliği için Türkmenistan'ın kapılarının açık olduğunu belirtti. Lotus Enerji şirketi ile enerji alanında ortak projeleri hayata geçirmeye ilgi gösterdiklerini ifade etti.
Türk Lotus Enerji şirketi, bu yıl içerisinde Türkmenistan'da inşa ettiği iki elektrik santralini hizmete açtı. Türk şirketi, Şubat ayında 120 milyon avro değerinde Ahal Devlet Elektrik Santrali ve Nisan ayında 189 milyon avro değerinde Avaza Devlet Elektrik Santralini inşaatını tamamlayarak kullanıma sundu.
Türk müteahhitler Türkmenistan'ın imarında söz sahibi olurken, Türk şirketleri bugüne kadar Türkmenistan'da 600'den fazla proje ve 17 milyar dolardan fazla taahhüt üstlendiler. 2009 yılında ise küresel krizin yaşandığı bir ortamda Türk müteahhitleri dünyada en fazla işi bu ülkede üstlendi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder