2 Ocak 2012 Pazartesi

Başkent Astana’daki Yesil Nehri kıyısında hazırlanan havai fişek gösterisi


TürkBirDev HABER, 1 Ocak 2012


Siz değerli arkadaşlarımızın yeni yılını candan kutlar, 2012'de sağlık, mutluluk VE TürkBirDev olmak yolunda başarılarıMızın devamını dileriz.

Sefer Özdemir


HABER BAŞLIKLARI

- Bakü, adeta binbir gece masallarındaki kentlere döndü.

- Azerbaycan, yeni yılı Hazar Denizi kıyısında karşıladı

- 2011'i geride bırakan Kazakistan, yeni yılı coşkuyla karşıladı

- Kazakistan Başbakanı Masimov'dan Türkçe yeni yıl mesajı

- Kırgızistan'da Yeni Yıl Çoşkusu

- Bişkek’te Yeni Yıl Programı

- Eroğlu, yeni yıl dolayısıyla yaptığı 2011 yılı durum değerlendirmesi

- Kerimov’dan 10 bin çocuğa yeni yıl hediyesi

- Gül'den yılbaşı mesajı: "2012 zor bir yıl olacak"

- Türkmenistan, yeni yıla coşkuyla girdi


HABER AYRINTI:

http://www.facebook.com/groups/TurkBirDevTT/?ref=ts

http://www.turkbirdev.org

Azerbaycan'ın başkenti Bakü renklendi. Yeni yıl ışıklandırmalarıyla dikkat çeken Bakü, adeta binbir gece masallarındaki kentlere döndü.

Bakü kent merkezi son 3 yılda hızlı değişim yaşadı.

Aslına uygun restore edilen binalar ışıklandırıldı.

Yeni yılın yaklaşması bu ışıltıyı daha da artırdı.

Işıl ışıl kentte, alışveriş merkezleri ile dükkanlar akşamları da yoğun...

Parklar ve meydanlardaki ışıltıya Azerbaycan'da Şahta baba olarak adlandırılan Noel Babalar ve kar kızlar da katıldı.

İnanışa göre Kar kız, Şahta babanın torunu...

Bembeyaz kıyafetiyle meleği sembolize ediyor...

Yeni yılın sembolü Şahta baba ile kar kızlara ilgi yoğun...

Azerbaycan'da yeni yıl bayram olarak kutlanıyor. Beş gün tatil yapılıyor.

(Kaynak: trtturk.com.tr)


Azerbaycan, yeni yılı Hazar Denizi kıyısında karşıladı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yeni yıl kutlamalarının adresi Hazar Denizi kıyısındaki park oldu. Parka toplanan 7'den 70'e Bakü halkı, 2012'nin girmesi ile başlayan havai fişek gösterisini izledi. Parka toplananlar hatıra fotoğrafı çektirirken, gençler de dans ederek eğlendi. Hazar kıyısındaki parkta yeni yıl süsleri ve ışıklandırmalar ise renkli görüntüler oluşturdu. 31 Aralık'ta Dünya Azerbaycanlılar Dayanışma Günü'nün kutlandığı Azerbaycan'da yeni yıla girilmesiyle birlikte coşku bir kat daha arttı. On binlerce kişi, saatlerin 00.00'ı göstermesiyle Hazar kıyısındaki Milli Park'ta gerçekleştirilen havai fişek gösterilerini izledi. (Kaynak: skyturk.net)


2011'i geride bırakan Kazakistan, yeni yılı coşkuyla karşıladı.

Başkent Astana’daki Yesil Nehri kıyısında hazırlanan havai fişek gösterisi de ilgiyle izlendi. Astana'da bu yıl ani sıcaklık değişikliklerinden dolayı buz şehri kurulmayınca, halkın büyük bölümü de yeni yılı evlerinde karşılamayı tercih etti. (Kaynak: f5haber.com)


Kazakistan Başbakanı Masimov'dan Türkçe yeni yıl mesajı


ASTANA- Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, 2012 yılı dolayısıyla dört dilde kutlama mesajı yayınladı

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, 2012 yılı dolayısıyla dört dilde kutlama mesajı yayınladı.Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, twitter hesabından; Kazakça, Rusça, Türkçe ve Arapça yayınladığı mesajında halkın yeni yılını kutladı. Başbakan Massimov Türkçe mesajında,' Herkesi gelmekte olan yeni yılınızla kutluyorum! Mutluluk, iyi şanslar ve sağlık dilerim.'dedi. Ttwitter'da 25 bin kişinin takip ettiği Başbakan Masimov, Kurban Bayramı'nda da Türkçe kutlama yayınlamıştı. (Kaynak: medya73.com)


Kırgızistan'da Yeni Yıl Çoşkusu

Kırgızistan, yeni yıla büyük bir coşkuyla girdi.

Kırgızistan, yeni yıla büyük bir coşkuyla girdi.

Saatlerin 00.00'ı göstermesiyle birlikte başkent Bişkek'teki Ala-Too Meydanı'nda havai fişek gösterileri yapıldı. Dakikalarca süren havai fişek gösterileri, vatandaşların büyük beğenisini toplarken, insanlar sokaklarda sevinç çığlıkları attı.

Noel Baba ve Noel Anne kılığına giren iki kişi, dünya halklarının yeni yılını kutlarken ve herkese sağlık, mutluluk ve barış diledi. Kırgızistan'da yeni yıl etkinliklerinin gece boyunca devam edecek.


Bişkek’te Yeni Yıl Programı


Bişkek’te Belediye Başkanı İsa Ömürkulov’un katılımıyla yeni yıl programı gerçekleşti.

Yeni yıl arifesinde Bişkek belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel faaliyet, Maldıbayev adını taşıyan Opera ve Bale Tiyatrosu’nda yapıldı.

Bayram faaliyetinde “Kırgızistan çocukları” yaratıcılk şehir merkezi topluluğu ve “Taberik” çocuk müzik tiyatrosu “Altın sandık” yeni yıl masalı temsili ile katıldı.

Ömürkulov, Bişkek sakinlerini yeni yılı ile kutladı ve herkese mutlu bir yeni yıl bayramı diledi. (Kaynak: kabar.kg/tur/)


Eroğlu, yeni yıl dolayısıyla yaptığı 2011 yılı durum değerlendirmesi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni yıl dolayısıyla yaptığı 2011 yılı durum değerlendirmesinde, umudunun özellikle yürütmenin seçimi ve mülkiyet konularında Rum tarafının 2012 yılı başında Birleşmiş Milletler (BM) parametreleri içerisine geri dönmesi ve uzlaşmacı şekilde davranması olduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni yıl dolayısıyla yaptığı 2011 yılı durum değerlendirmesinde, umudunun özellikle yürütmenin seçimi ve mülkiyet konularında Rum tarafının 2012 yılı başında Birleşmiş Milletler (BM) parametreleri içerisine geri dönmesi ve uzlaşmacı şekilde davranması olduğunu söyledi. Eroğlu, "Artık tüm aktörler, bu sorunun en erken zamanda çözülmesini ve müzakerelerin ucu açık şekilde devam edilemeyeceğini belirtiyor." dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, sağlık ve mutluluk dileklerinde bulundu ve "22 - 24 Ocak tarihleri arasında New York yakınlarındaki Green Tree'de Kıbrıs konusunda gerçekleştirilecek zirve öncesinde sizlere yeniden hitap edeceğim ancak yeni yıl vesilesi ile kısa bir durum değerlendirmesi yapmakta fayda görüyorum" ifadelerini kullandı.

2011 yılına müzakere sürecinde BM Genel Sekreteri başkanlığında yapılan ve kendilerinin önerileriyle ortaya çıkan üçlü zirve toplantılarıyla girdiklerini anımsatan Eroğlu, "Önemli bir kalp ameliyatı geçirmeme rağmen Ocak'ta yapılan Cenevre zirvesine de en iyi şekilde hazırlanarak katıldık. 2011 yılında biri Temmuz diğeri ise Ekim ayında olmak üzere üç tane üçlü zirve görüşmesi yapılmış ve müzakere süreci ileriye taşınmıştır" diye devam etti.

"TÜM AKTÖRLER SÖYLÜYOR"

"Umudum özellikle yürütmenin seçimi ve mülkiyet konularında Rum tarafının 2012 yılı başında BM parametreleri içerisine geri dönmesi ve uzlaşmacı şekilde davranmasıdır." diyen Eroğlu, artık tüm aktörlerin bu sorunun en erken zamanda çözülmesini ve müzakerelerin ucu açık şekilde devam edemeyeceğini söylediğini ifade etti.

Eroğlu, bu anlayış ve müzakerelerin Rum tarafının AB dönem başkanlığı öncesinde artık sonuçlanması gerektiği yönündeki yaklaşımın 2011 yılında iyice yerleştiğine işaret ederek, "Önümüzde çok uzun olmayan bir süre vardır ve Genel Sekreter'e verilen söz çerçevesinde bu sorunun çözümüne odaklanmamız gerekmektedir." dedi.

MÜZAKERELERDE ÇÖZÜM İÇİN SONUNA KADAR ZORLAYACAĞIZ

Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak 2011 yılında neredeyse masadaki tüm konularda sürekli olarak yapıcı öneriler ortaya koyduklarını belirtti. Bu şekilde BM'ye de yardımcı olmaya çalıştıklarını ve bu tavırlarını, önümüzdeki haftalarda da sürdüreceklerini ve bir sonuç alarak Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu bu belirsizliği ortadan kaldırmak için süreci zorlamaya devam edeceklerini söyleyen Eroğlu, "Biz bu sürecin tutsağı olmak istemiyoruz."sözlerini aktardı.

ANAVATAN TÜRKİYE'DEN GELECEK SU, KKTC'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

Anavatan Türkiye ile yakın çalışma içerisinde yeni bir ekonomik işbirliği protokolü imzalanması gerektiğini dile getiren Eroğlu, 2014 yılı Mart ayında Türkiye'den gelecek 75 milyon metreküp suyun, eğer gerekli çalışmaları yapılır, hazırlıklı olunursa Kıbrıs Türkü'nün hatta Ada'nın kaderini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. (Kaynak: sondakika.com)


Kerimov’dan 10 bin çocuğa yeni yıl hediyesi


TAŞKENT - Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, yeni yıl dolayısıyla yardım ve bakıma muhtaç 10 bin 350 çocuğa yeni yıl hediyesi verdi.

Maliyeti cumhurbaşkanı fonundan karşılanan hediyeler uçak ve araçlarla Karakalpakistan Özek Cumhuriyeti ve diğer 11 vilayete gönderildi.

12 ayrı kırtasiye ve tatlı ağırlıklı 14 ayrı yiyecek kaleminden oluşan hediyeler, yeni yıl arifesinde Kerimov'un hediyesi olarak çocuklara takdim edilecek.

Hediyeler daha çok düşük gelirli, yetim ve özürlü çocuklara verilecek. Özel çantalara yerleştirilen hediyelerin dağıtıldığı okullarda törenler düzenlenecek. (Kaynak: cihan haber)

Gül'den yılbaşı mesajı: "2012 zor bir yıl olacak"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir yeni yıl mesajı yayımlayarak 2012'nin dünyada ekonomik ve siyasi açıdan zor bir yıl olacağını belirterek dayanışmanın her zamankinden daha fazla önem taşıyacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Gül, 2011'in acı olaylar ve güzel gelişmelerle geride kaldığını, umut ve heyecanla yeni bir yılı karşıladıklarını ifade etti.

Gül, yeni yılın millete ve tüm dünyaya barış, huzur, refah getirmesini, insanlığın karşı karşıya bulunduğu sorunların çözüme kavuşturulmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Gül, 2011'in Türkiye açısından yoğun bir gündemle geçtiğini, dünyada ve Türkiye'de önemli gelişmeler yaşandığını ifade etti.

Bölgede başlayan yapısal değişim hareketlerinin, demokrasinin vazgeçilmezliğini bir kez daha ortaya koyarken, dünyanın istikametine de yeni bir şekil verdiğini anlatan Gül, şunları kaydetti:

"Yeni uluslararası düzene geçişin sancılarıyla birlikte, dünyada baş gösteren ekonomik ve siyasi çalkantılar tüm ülkeleri etkilerken, Türkiye, sahip olduğu değer ve kazanımlar sayesinde yoluna emin adımlarla devam etmiştir. Uzun yıllar ihmal edilen reformlar, evrensel değerlerin ışığında hayata geçirilmiştir. Ülkemizin görünürlüğü ve etkisi artmıştır.

Dolayısıyla bugün ekonomisiyle, gerçekleştirdiği dönüşümlerle, ileri standartlarıyla, demokratik rejimiyle, uluslararası alandaki aktif ve yapıcı tutumuyla, yumuşak gücüyle siyasi değeri artan, dünyanın parlayan yıldızı olarak gösterilen bir ülkede yaşamanın haklı gururu içindeyiz. Türkiye'nin yükselen gücü, tüm dünyada ilgiyle ve dikkatle takip edilmektedir. Bu başarı, geçmişten gelen birikimlerin, daima onur duyduğumuz köklü tarihimizin ve büyük bir öz güvenin yansımasından başka bir şey değildir."

-"Öncelikler belli"-

Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın içinde bulunduğu sürecin, 2012'nin ekonomik ve siyasi bakımdan zor bir yıl olacağını gözler önüne serdiğini vurgulayarak, "Ülkemizin çevresinde gelişen önemli siyasi olaylar ve çalkantılar dikkate alındığında, 2012'nin Türkiye'yi meşgul eden, yoğun bir yıl olarak geçeceği kanaatindeyim. Bu nedenle enerjimizi, çevremizdeki gelişmeleri ülkemiz açısından olumlu doğrultuda yönlendirmek için harcamamız ve kendi içimizde dayanışma halinde olmamız şüphesiz her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Geleceğin Türkiye için büyük umutlar vaat ettiği inancında olduğunu vurgulayan Gül, Türkiye'nin önümüzdeki süreçteki öncelikleri ve yapması gerekenlerin belli olduğunu ifade etti. Gül, Türkiye'nin dinamizmi ve yakaladığı gelişme ivmesinin yanı sıra bu konuda toplumda büyük bir konsensüsün bulunmasının, bu inancını kuvvetlendirdiğini kaydetti.

Türk ekonomisinin son yıllardaki performansıyla göz doldurduğunun altını çizen Gül, Türkiye'nin bu yönüyle başarılı bir örnek oluşturduğuna işaret etti.

Gül, bununla birlikte aşırı öz güven içerisine girmeden, alınması gereken tedbirlerin bilinciyle hareket edilmesinin önem taşıdığını belirtti.

-Terörle mücadele ve yeni anayasa-

Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelenin önümüzdeki süreçte de taviz verilmeksizin her alanda sürdürüleceğini vurguladı. Terörle mücadele devam ederken, vicdanlara ters gelen sorunların da öz güvenle çözüme kavuşturulmasının önemli bir zorunluluk olduğuna işaret eden Gül, "Milletimizin birlik ve bütünlüğünün muhafazası, büyük hedeflerimizin gerçekleştirilebilmesinin mihenk taşını oluşturmaktadır" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin başlattığı sivilleşme ve demokratikleşme adımlarının en önemli ayağının yeni bir anayasa olduğunu belirten Gül, 2012 yılında yeni anayasa çalışmalarının nihayete erdirilmesinin halkın genel beklentisi olduğuna dikkati çekti. Gül, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasanın, Türkiye'nin istikrar içinde ilerlemesinin de yolunu açacağını kaydetti.

Türkiye'nin AB'ye üyelik hedefinden hiçbir zaman vazgeçmediğini, daima samimiyetle gayret gösterdiğini anlatan Gül, AB müktesebatına uyum amaçlı reformların 2012 yılında da kararlı şekilde devam ettirileceğini belirtti.

Gül, demokratik standartların, hukuk standartlarının daha da yükseltilmesine, özgürlüklerin daha da genişletilmesini öngören reformlara daima önem ve öncelik verileceğini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, ekim ayında Van'da meydana gelen depremde kaybedilen vatandaşların üzüntüsünün yüreklerinde olduğunu dile getirerek, Van'ın yeniden ayağa kalkması için çalışmaların büyük bir çabayla sürdürüldüğünü anımsattı.

Cumhurbaşkanı Gül, deprem sırasında birbirine ne kadar sıkı bağlarla bağlı olduğunu bir kez daha gösteren milletin, bu sıkıntıları da aşacağını belirtti.

-"Çok çalışır ve inanırsak ulaşamayacağımız hedef yok"-

"Elbette ki Türkiye hiçbir sorunu olmayan bir ülke değildir" ifadesine yer veren Gül, şöyle devam etti:

"Sorunlarımızın farkındayız. Bunları çözmek için güçlü bir irade sergilenmektedir. Bütün kurumlarımız Türkiye'nin daha da gelişmesi, demokratikleşmesi için iş birliği içinde hareket etmektedir. Çok çalışırsak ve başaracağımıza inanırsak ulaşamayacağımız hedef yoktur. Gerekli irade, azim ve cesareti gösterebildiğimiz takdirde, yarının daha güçlü, daha huzurlu, daha müreffeh, bölgesine ve uluslararası sisteme yön veren Türkiye'sini el birliğiyle inşa edeceğimizden şüphe duymuyorum. 2011 yılında kaydettiğimiz ilerlemeler, ülkemizin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu gösterir mahiyettedir. Şunu ifade etmek isterim ki önümüzdeki yıllarda, ülkemizin daha güzel başarılara imza attığına şahit olacağız ve millet olarak bunun gururunu hep beraber yaşayacağız.

Yeni bir yıla girerken insanlar, ülkeler ve milletler arasındaki ilişkilerde barışın, huzurun ve güvenin egemen olması, karşılıklı saygı, anlayış ve hoşgörünün düşmanlıklara, nefrete ve ön yargılara galip gelmesini umut ediyorum. Daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye'ye ulaşmak dileğiyle, değerli vatandaşlarımızın yeni yılını tebrik ediyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum." (Kaynak: cnnturk.com)


Türkmenistan, yeni yıla coşkuyla girdi


Türkmenistan, 2012'ye ülke genelinde düzenlenen muhteşem yeni yıl kutlama törenleriyle girdi.

Günler öncesinden hazırlıkların başladığı yeni yıl kutlama etkinliklerinin renkli görüntülere sahne olduğu Türkmenistan'da halk, dev çam ağaçlarının dikildiği alanlara akın etti. Ülkedeki 5 vilayette düzenlenen yeni yıl kutlamaları aynı anda canlı verilirken, Türkmen sanatçıları halkı coşturdu.

Yeni yıl öncesinde 5 vilayetteki ak sakallı yaşlılar ve çocuklar Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Türkmen halkının yeni yılını kutladı. Devlet televizyonunda, başkanlık sarayı girişinde bir yeni yıl ağacı önünde görünen Berdimuhammedov da Türkmen halkına seslenerek, mutlu yıllar diledi.

Başkent Aşkabat'taki Anayasa binası önünde düzenlenen kutlamalara binlerce kişi katıldı. Yeni yıla girildiğinde Türkmen milli marşının okunması ve havai fişek gösterisiyle coşku doruk notasına çıktı. (Kaynak: medyarazzi.com)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder