21 Ağustos 2011 Pazar

Türkiye 'de tasarlanan ve üretilen gözlem uydusu RASAT, 17 Ağustos 11'de uzaya gönderildi.

Azerbaycan'dan Sarkisyan'a Karabağ tepkisi

APA haber ajansına konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elmar Abdullayev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın sözde Yukarı Karabağ devletinin bağımsızlığının tanınması yönünde verdiği son beyanat hakkında Azerbaycan devletinin görüşlerini ifade etti.

Elmar Abdullayev, “Azerbaycan topraklarının işgal edilmesinin devam ettirilmesine çağrıda bulunan Sarkisyan'ın tahrif yöntemine başvurduğunu” belirterek, “Kendi halkını barış çalışmaları yerine daha da radikalleşmeye davet eden Sarkisyan, eşbaşkan (Agit Minsk Grubu) ülke cumhurbaşkanlarının son verdikleri beyanatların tam tersini yapıyor ve onun asıl siyasetini ve niyetini belli ediyor” dedi.
Abdullayev, Sarkisyan'ın bu şekilde beyanatlar vererek, barış yolunu tıkadığını ve uzlaşmaz tavrını değiştirmediğini söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Sevan gölünde kamp kuran “Birlikte” gençlik hareketi üyelerine yaptığı konuşmada, sözde Yukarı Karabağ devletinin er ve geç tanınacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini, sözde Yukarı Karabağ devletinin tanınmasının, Azerbaycan dahil olmak üzere herkes için iyi olacağını ileri sürmüştü. (Kaynak: hurriyet.com.tr - 21 Ağustos 2011)


Türkiye ve Azerbaycan her zaman birbirlerinin yanında olmuştur.

Dün de, bugün de. Bakü, 15 Eylül 1918’de tarihinde Nuri Paşa komutasındaki 8 bin kişilik Kafkas İslam Ordusu’nun yardımıyla işgalden kurtarılarak Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Bu savaşta 1.130 Türk askeri Azerbaycan topraklarında şehit düşmüştür. Bakü, Şeki, Şamahı, Maştafa, Göyçay, Neftçala’da Türk şehitlikleri bulunmaktadır. Şehitlere saygı için Bakü Türk şehitliğinde gönderden indirilen altıncı Türk bayrağının yeniden göndere çekilmesi ve Şehitlik Camisi’nin yeniden ibadete açılması beklenilmektedir. 30 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti'ni 9 Kasım 1991’de tanıyan ilk devlet Türkiye olmuştur. Azerbaycan ile 14 Ocak 1992’de imzalanan protokolle diplomatik ilişki kurulmuştur. 1991-2011 yılları arasında imzalanan 500'ün üzerinde anlaşmayla ikili ilişkilerin hukuki çerçevesi oluşturulmuştur. Azerbaycan’da SSCB döneminde Türk Kurtuluş Savaşı sırasında maddi ve manevi yardımını Türkiye’den esirgememiştir.

Türkiye, Azerbaycan için tek yanlı vizeyi kaldırmıştı. Ancak, Azerbaycan Türkiye’ye vizeyi kaldırmamakta israrlı davranıyor. ‘Karşılıklı Vize Muafiyeti’ ve ‘Geri Kabul Anlaşması’ Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov’un Türkiye’yi ziyareti öncesinde imzaya hazır hale getirilmesine rağmen imzalanamamıştı. Bakü, vize ısrarını Başbakan Erdoğan’ın ziyareti sırasında da sürdürdü.

Azerbaycan, Türk vatandaşlarına kapıdan vize verdiğini, bu nedenle bu konuda bir sorun olmadığını savunuyor. Bakü’nün aslı korkusu, Azerbaycan Türkiye’ye vizeyi kaldırırsa bunu örnek göstererek İran’ın da vize kaldırımını istemesi. İran, Türkiye gibi Azerbaycan’a karşı tek yanlı olarak vizeyi kaldırmış durumda. Ancak, İran vatandaşları Türkler gibi Azerbaycan’a kapıdan vize alarak giremiyor. Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği veya Tebriz Başkonsolosluğu’ndan vize alınması gerekiyor.

Türkiye ile Gürcistan arasında pasaport dönemi kapandı. Kimlikle geçiş başladı. Ankara, Türkiye-Gürcistan arasındaki yakınlaşmanın Türkiye-Azerbaycan arasında da gerçekleşmesini istiyor. Türkiye, Azerbaycan’ın Rusya Federasyonu, Almanya, İtalya ve İran ile arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel yakınlığın en azından yarısını talep ediyor. Rusya Federasyonu ile Azerbaycan arasında nasıl vize yoksa Türkiye ile Azerbaycan arasında da olmamalıdır.

Gümrükler mümkün olduğunca makul seviyelere indirilmelidir.

Azerbaycan, KKTC’yi tanıması üzerine zaman zaman Türk kamuoyunda bir beklenti oluşuyor. BDT’nin (Bağımsız Devletler Topluluğu) bir parçası olan Bakü, KKTC’yi tanımadı, tanımaya da niyeti yok. Ancak, KKTC’nin Bakü’de ticari temsilciliği bulunduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bakü, KKTC’ye yönelik ekonomik, sosyal ve insani yalıtımın ortadan kaldırılması yolunda cesur adımlar atmaktadır.

Başbakan Erdoğan’ın Bakü ziyaretinde ‘Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin ilk toplantısının Ankara’da yapılmasının kararlaştırılması ise iki ülke arasında yeni dönemin ayak sesleridir. (Kaynak: bursahakimiyet.com.tr)

Uluslararası Ticaret Fuarı Almatı'da başladı

Uluslararası Ticaret Fuarı'nın birincisi Kazakistan'ın finans merkezi Almatı'da kapılarını ilk kez açtı.

Almatı'da bulunan Atakent Fuar Merkezi'nde açan fuarda, takı ve tekstil ürünleri ön plana çıktı.

Fuar, Kazakistan İhracat ve Yatırım Merkezi (KAZNEX) ve Kazakistan Ticaret Odası (KAZKA) tarafından organize ediliyor. 10 gün boyunca açık kalacak fuara; Hindistan, İtalya, İran, Uganda, Kenya, Rusya, Ukrayna, Belarus, Özbekistan ve ev sahibi Kazakistan'dan 100'den fazla firma katılıyor. Kazakistan'da faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlerin daha çok ilgisini çeken fuar, yabancı yatırımcının ilgisini çekmek için Kazakistan adına büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Uluslararası yeni ticaret kapılarının aranması için ilk kez düzenlenen fuarda başta Hint malları olmak üzere özellikle İtalyan tasarımı takılar ve süs eşyaları ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Fuarda ayrıca küçük ev aletleri, mobilya, ayakkabı, hediyelik eşyalar ve birbirinden ilginç aksesuarlar da görücüye çıktı. (Kaynak: Cihanhaber)
Kırgızistan, ABD üssünü kapatıyor

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev ABD'nin Afganistan operasyonları için kullandığı Manas Transit Merkezi'nin 2014'de sürenin dolmasının ardından anlaşmanın uzatılmayacağını söyledi. Rosbalt Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Atambayev, anlaşmaya uygun olarak sürenin dolmasından altı ay önce Amerikan tarafının da bilgilendirileceğini kaydetti.

Devrik Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev'in Moskova'dan 2 milyar dolar kredi karşılığında kapatmayı vaat ettiği iddia edilen eski Manas Askeri Üssü 2009'da, transit merkezine dönüştürülerek yeniden ABD'ye kiraya verilmişti. Kırgızistan Başbakanı Atambayev, Manas'ın askeri amaçla kullanılmayacağını, 2014 sonrası sivil ulaşımlar için bölgesel bir merkez haline getirileceğini ifade etti.

Manas askeri üssü 2001'den bu yana ABD ve müttefik ülkeler için önemli askeri merkezlerden biri olarak kullanılıyor. Eski Kırgız yönetiminin devlet olarak verilen taahhütleri yerine getirmekte sağlıklı hareket etmediği ve ülkenin imajına zarar verdiği eleştirisi getiren Atambayev, "Önceden verilen taahhütlerin yerine getirilmesinden başka alternatifimiz yok" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 2010 Aralık ayında bölgeye yaptığı ziyarette 2014'e kadar Manas Transit Merkezi'ni kapatmayı düşünmediklerini söylemişti. Clinton, Kırgızistan'ın yararına olması durumunda bölgede kalabileceklerini belirtmiş; askeri üste Amerikan askerleri ile yaptığı görüşmede de sonsuza kadar bölgede kalmayacaklarını ifade etmişti.

Rusya'nın Kırgızistan'da bulunan askeri varlığı ise artarak devam ediyor. Rusya'nın Kırgızistan'da başkent Bişkek'in hemen 20 kilometre dışında Kant Askeri Üssü, Issık Kul'da deniz askeri eğitim merkezi ve torpido gelişim merkezi, yine Issık Kul yakınlarında sismik gözlemevi ve Celalabad'da nükleer test gözlemevi bulunuyor. Rusya son olarak askeri varlığını uzun süre garantileyen yeni bir anlaşmayı Bişkek yönetimi ile imzaladı. Rusya bölgede bulunan askeri varlığı için Kırgız yönetimine yıllık 4,5 milyon dolar ödeme yapıyor. (Kaynak: stargazete.com)

ABD, KKTC`yi Muhatap Kabul Etmiş

1 Mart tezkeresine yönelik yürütülen pazarlıklarda ABD`nin KKTC`yi muhatap kabul ettiği ortaya çıktı.

ABD ile o müzakereleri yürüten heyete başkanlık eden Deniz Bölükbaşı`nın kitabındaki bilgiye göre ABD, resmen tanımadığı KKTC için de yazılı duyuru yayımladı.

1 Mart tezkeresine dair, ABD ile müzakereleri yürüten heyete başkanlık eden Deniz Bölükbaşı, bugüne kadar gizli kalmış bir gerçeği daha ortaya çıktı. Bölükbaşı, Dışişleri İskelesi adlı kitabında ilk defa ABD`nin KKTC`yi siyasi muhatap almayı kabul ettiğini açıkladı.
ABD ve Türkiye arasında Akdeniz`e yönelik Deniz Güvenlik Bölgeleri ilan edilmişti. Güvenliği artırmak ve ticari gemiciliği engellememek amacıyla ABD`nin denizcilere duyuru yapılması öngörülüyordu. ABD deniz gücü uçuşlar ve fırlatılacak Tomahavklar öncesinde Havacılar ve Denizciler için Bülten (NOTAM) yayınlayacaktı.

ABD bu NOTAM`ları tanımadığı KKTC için de yayınlamayı kabul etti. Böylece ABD, KKTC`yi ilk defa kağıt üzerinde muhatap aldı.

Bölükbaşı kitabında ABD`nin mühimmat için Agalar Rıhtımını, teçhizat için Mersin limanını, araçlar için İskenderun`u ve ikmal desteği için de Taşucu`nu kullanmasına izin verildiğini anımsatarak ABD`nin 2 uçak gemisi ve 22 savuş gemisinin Kıbrıs açıklarında olduğuna işaret etti.

Bölgede olası çatışmayı önlemek için Deniz Güvenlik Bölgeleri ilan edilirken ABD Deniz Muharip Gücü atış yapmadan veya harekete geçmeden önce havacılara duyuru anlamına gelen NOTAM yayınlayacaktı. İşte ABD`nin tanımadığı KKTC için de bu NOTAMLarı yayınlamayı kabul ettiği ortaya çıktı.

ABD, uyarısını Ercan hava alanının hava trafik birimlerine de iletmeyi kabul etmişti. Böylece ABD, KKTC`yi ilk defa siyasi muhatap olarak kabul ediyordu. Bölükbaşı, Türkiye`nin Kıbrıs politikasındaki değişimi ve Annan Planı müzakere süreci ile ilgili de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş`ın Türk heyetine küstüğünü, Uğur Ziyal-Baki İlkin ve Ertuğrul Apakan arasındaki görüş farklılıklarının sürece yansıdığını belirtiyor.


GARANTÖRLÜK OYUN
Bölükbaşı`na göre Lahey`deki Adalet Sarayı`ndaki Kıbrıs müzakerelerinde BM Genel Sekreteri`nin Özel Temsilcisi Alvaro de Soto`nun son anda Türk tarafına "kazık atmak" istediği ortaya çıktı. Annan Planı`nın 1960 Garanti ve İttifak Anlaşması`na uyarlanması sırasında Türkiye`nin garantörlük hakkının sadece Kıbrıs Türk tarafı ile sınırlanması için De Soto`nun son anda metne bir dipnot eklediği tespit edildi.

Bölükbaşı, De Soto`nun bu çabası için kitabında "Son anda fark edilen bu sahtekarlık düzeltilmiş, bu dipnot metinden çıkartılmıştır" dedi.(Kaynak: beyazgazete.com)


Özbekistan Tacikistan’a doğalgazı zamlı satacak

Özbekistan, yılın üçüncü çeyreğinden başlayarak Tacikistan’a satacağı doğalgaz fiyatını bin metreküp için 249 dolardan 284 dolara çıkarıyor. Taciktransgaz’dan basına yapılan açıklamada, Özbekistan’da doğalgaz taşımacılığı ve dağıtımı yapan Uztransgaz işletmesinin, yılın üçüncü çeyreğinden başlayarak Tacikistan’a sattığı doğalgazın bin metreküp fiyatını 35 dolara arttırarak, yılın ikinci çeyreğinde anlaştıkları 249 dolardan 284 dolara çıkaracağı kaydedildi. Açıklamada, yılın her çeyreğinde doğalgaz fiyatının taraflar arasında yeniden belirleneceği belirtildi. (Kaynak: yenicaggazetesi.com.tr)Rasat uzayda

Türkiye'nin tamamen kendi uzmanları ve yerli kaynaklarıyla ürettiği ilk yer gözlem araştırma uydusu RASAT, saatler 10.12'yi gösterirken uzaya fırlatıldı. RASAT'tan ilk sinyaller, saat 11.50'de TÜBİTAK-UZAY'ın Ankara tesislerindeki istasyonundan başarıyla alındı.

BİR GÖZÜMÜZ ARTIK UZAYDA

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, DPT tarafından sağlanan kaynakla Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, Rusya Federasyonu'nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny Fırlatma Üssü'nden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya gönderildi. Dnepr fırlatma aracında RASAT ile birlikte Nijerya, Ukrayna, İtalya ve ABD'ye ait toplam 7 uydu bulunuyordu. Fırlatma, bu fırlatma aracının 17. ticari fırlatması oldu.

SAAT 10.12'DE FIRLATILDI

TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, fırlatma sürecine ilişkin tüm bilgileri düzenlediği toplantıda katılımcılarla an be an paylaştı. Toplantıda Yassny Fırlatma Üssü'ndeki Türk ekiple iletişim kuruldu. Türkiye saati ile 10.12'de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT, dünyadan 687 km yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildi. RASAT'tan ilk sinyaller, TÜBİTAK UZAY'ın Ankara'daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50'de başarıyla alındı.

ANKARA ANKARA, ORADA MISIN?

15 gün sürecek devreye alma aşaması içinde RASAT'a gerekli yazılımların yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk görüntülerin Yer'e indirilmesi planlanıyor. Bu amaçla TÜBİTAK UZAY'ın Ankara'daki tesisleri ile Norveç'te bulunan Andoya yer istasyonları kullanılacak. RASAT'ta başlıca yerli modül olarak BİLGE (bilgisayar) ve üzerinde çalışan uçuş yazılımı, GEZGİN (görüntü işleme modülü) ve TREKS (x-bandı haberleşme modülü) bulunuyor.

7.5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme yeteneğine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki RASAT

yörüngeye başarılı şekilde yerleştirildi. RASAT'tan elde edilecek uydu görüntüleri, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla kullanılacak.

Ağırlık: 93 kgYörünge: 700 km'de dairesel, güneşe eşzamanlıYönelim kontrolü: 3 eksen kontrollüYörünge süresi: 98.8 dakikaEkvator geçişi yerel zamanı: 10:30Tahmini ömür: 3 yıl

Türkmenler Kavun Bayramını Kutladı (Dakika Haber)

Dünyanın en tatlı kavunlarının yetiştiği ülkelerden birisi olan Türkmenistan'da ''Kavun Bayramı'' renkli görüntülerle kutlandı. Bayrama katılım üst seviyede oldu.

Aşkabat'ta, Ruhname Parkındaki festivale üst düzey yöneticilerle birlikte diplomatik misyon şefleri, yabancı konuklar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu sene 18'si düzenlenen Kavun Bayramı etkinliklerine, ülkenin 5 eyaletinden gelen kavun yetiştiricileri, açtıkları stantlarda ziyaretçilere çeşitli kavunları ve kavun mamullerini sundu.

Festivale, Aşkabat halkı büyük ilgi gösterirken, vatandaşlar kavundan elde edilen mamullerin tadına baktı. Festivalde çocuklar da karpuz toplar ile fıskiyeli alanda doyasıya eğlendi.

Ruhname parkındaki gösteri alanındaki konser, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un çiftçilere gönderdiği tebrik mesajının okunmasıyla başladı. Türkmen kavununu ''cennet meyvesi'' olarak nitelendiren Berdimuhamedov, kavun yetiştiricilerine yeni kavun çeşitlerini yetiştirmeleri için bütün şartların oluşturulacağını bildirdi.

Kutlamalarda, halkoyunları ekipleri gösteriler sunarken, güreş müsabakaları düzenlendi, akrobatik gösteriler yapıldı.

Daha sonra, çiftçiler arasında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. Törende, ülkenin tanınmış sanatçıları da sahne aldı.

Yaz meyvesi olan kavunun, Türkmenler arasında önemli bir yeri bulunuyor. Yaklaşık 400 kavun çeşidinin yetiştiği ülkede, kavun şarkılara, türkülere ve kitaplara konu oluyor.

Ülkenin en tatlı kavunları Tecen bölgesinde yetişiyor. Bal tadında olan 'Vaharman' kavunlarından, geçmişte şeker yerine kullanılan 'kak' ve 'sök' mamulleri elde ediliyor.

Ağırlıkları 10 ile 20 kilo arasında olan Türkmen kavunları, sıcak yaz aylarında aşırı tatlı olmalarından dolayı çatlayabiliyor ve kokusu yüzlerce metre uzaktan alınabiliyor. (Kaynak: medyarazzi.com)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder