3 Temmuz 2011 Pazar

Bir haftada 9 uydu fırlatılacak

Kazsat-2 Baykonur uzay üssünden fırlatılacak 9 uydudan biri
Aşıklar Türküleriyle, Şairler Şiirleriyle Büyüledi

Bursa'da geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Aşıklar ve Şairler Şöleni'nin 7.si renkli görüntülere sahne oldu. Yıldırım Kaplıkaya Cazibe Merkezi'nde yapılan şölende şairler şiirleriyle, aşıklar ise türküleriyle dinleyenleri büyüledi.

Yıldırım Belediyesi tarafından aşıklık geleneğini yeni nesillere aktarmak amacıyla gerçekleştirilen şölene, 10 ülkeden 85 şair ve aşık katıldı. Sabah saatlerinde başlayan şölen akşam saatlerinde Yıldırım Kaplıkaya Cazibe Merkezi'nde devam etti. Çok sayıda vatandaşlın dinlediği aşıklar şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Yarışmalarda aşıklar, lebdeğmez, türkü, atışma dallarında hünerlerini sergiledi. Şairler ise yazdığı şiirleri okudu. Yarışmaya Azerbaycan'dan katılan Helime Versova'nın okuduğu "Sarı Gelin" türküsü davetlilerden yoğun alkış topladı. Daha sonra sahneye çıkan Devrişen Mutlu, okuduğu şiirle dinleyenlere güzel bir gece yaşattı.

Şölene, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kosova, Moldova, Kazakistan, Irak başta olmak üzere toplam 10 ülkeden toplam 82 şair ve aşık katıldı. (Kaynak:haberciniz.biz)


Baykonur uzay üssünden bir haftada 9 uydu fırlatılacak


Rusya Federal Uzay Ajansı, Baykonur uzay üssünden 11 Temmuz ile 18 Temmuz günleri arasında dokuz uydu fırlatılacağını duyurdu.


Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden bir haftada dokuz uydu fırlatılacak. Rusya Federal Uzay Ajansı basın servisinden yapılan açıklamaya göre uydular arasında Kazakistan'a ait haberleşme uydusu Kazsat-2 de bulunuyor. Baykonur uzay üssü Kazakistan'ın Baykonur kasabasının 320 km kadar güneydoğusunda, Seyhun nehrinin kıvrımındaki bozkırda bulunuyor.

Dünyanın en eski ve en büyük uzay fırlatma üssü olan Baykonur, birçok fırlatma rampası, 5 adet kontrol kulesi, 9 adet kontrol merkezi ve 1.500 km uzunlukta bir füze deneme alanına sahip. 2 Haziran 1955'te hizmete giren üssün genişliği kuzeyden güneye 80 km, doğudan batıya ise 130 km kadar. Üs yakınlarına çalışanların ve ailelerinin kalmaları için Tyuratam şehri (o zamanki adı ile Leninsk) şehri kuruldu. Tüm Rus insanlı uzay araçları, ay ve gezegen sondaları bu üsten fırlatıldı.

İlk insan yapımı uydu Sputnik 1'in fırlatılması (4 Ekim 1957), ilk insanlı yörünge uçuşunu gerçekleştiren Yuri Gagarin'in aracı Vostok 3KA-2 ya da bilinen adıyla Vostok I'in fırlatılması (12 Nisan 1961), uzaya çıkan ilk kadın Valentina Tereşkova'nın aracının fırlatılması (1963) gibi pek çok uzay yolculuğu Baykonur'dan başladı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kazakistan Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Baykonur uzay üssü, Rusya Federasyonu tarafından yıllık 115 milyon dolar kira ile 2050 yılına kadar kiralandı. Baykonur'dan yapımından günümüze kadar yaklaşık 1100 kadar fırlatma yapıldı. 1980-1990 yılları arasında Mir uzay programını destekleyen üs, Columbia felaketinden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay mekiği programına ara vermesi ile Uluslararası Uzay İstasyonu'nun tek destekleyici üssü haline geldi. (AA-Wikipedia- Kaynak: radikal.com.tr)


Kırgızistan’daki Manas Hava Üssü’nde ABD'ye apron

Amerikan Ordusu’nun Afganistan’daki operasyonlarında kilit rol oynayan Kırgızistan’daki Manas Hava Üssü’nde apron inşaatı Adalı Holding bünyesindeki Serka İnşaat tarafından yapılarak teslim edildi.

Amerikan ordusu ve Hava Kuvvetleri’ne 40 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Serka İnşaat, Kırgızistan’da yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle çalışmalara geç başladı. Ancak apron 11 ayda tamamlanarak hizmete girdi.

12 uçak park edebilecek

Aynı anda 12 uçağın park etmesine olanak tanıyan apronların, pist ile birleşen taksi ve yaklaşım yolları, yağmur suyu deşarj kanalları, buzlanma önleyici “deicing” sistemi, yangın söndürme sistemi ve uçakların park pozisyonunda enerji ihtiyacını sağlayan “GPU” sistemini kurduklarını söyleyen Adalı Holding Genel Müdürü Aytaç Demirbaş, projenin tüm siyasi olumsuzluklar, lojistik güçlükler ve zorlu kış koşullarına rağmen vaktinden önce teslim edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Törenle açıldı

Yeni apronun hizmete girişini kutlamak amacıyla düzenlenen törene ABD Kırgızistan Büyükelçisi Pamela Spratlen, Manas Transit Merkezi Komutanı James Jacobson, Kırgızistan Hava Kuvvetleri Komutanı Erkin Osmonov, Uluslararası Manas Havalimanı Başkan Yardımcısı Busurmankulov Abdimalik ve Kırgızistan Dini Temsilcisi Chynkojo Hajji katıldı. (Kaynak: hurriyet.com.tr)

Özelleştirme ihalesinde şartnamenin bu ay çıkması beklenirken, TAV, Limak, İbrahim Çeçen, Çelebi gibi grupların Ercan Havalimanı ile ilgilendiği belirtiliyor. Ekonomist Dergisi’nde yer alan habere göre, siyasi nedenlerde sadece Türk şirketlerinin ilgi göstermesi bekleniyor.

Ercan Havalimanı özelleşecek, yolcu 5 milyona çıkacak

KKTC’de Ercan Havalimanı’nın özelleştirme çalışmalarında son aşamaya gelindi.

YİD uygulanacak
Bu havaalanı özelleştirmesinin ülkesi için çok önemli bir atılım olacağını söyleyen KKTC Başbakanı İrsen Küçük, şu açıklamayı yaptı: “Amacımız satışın ardından Ercan Havalimanı’nı büyütmek ve daha modern bir altyapı ile hizmete sokmak. KKTC için, bu tesis hayati bir öneme sahip. Yap-İş-Devret (YİD) modeliyle özelleştirmek üzere çok yakında ihaleye çıkacağız. Sanıyorum bu ay içinde gerekli kitapçığı hazırlar, katılımcıların önüne koyarız.”
Ercan Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesinin halen 2.5 milyon olduğunu belirten Küçük, özelleştirme sonrası yapılacakları şöyle özetledi: “Yap-İşlet-Devret modeli ile yıllık yolcu kapasitesi 2 katına çıkarılacak. İhaleyi kazanan şirkete ikinci pist kurma zorunluluğu da getirilecek. İkinci pist devreye sokularak havalimanının pist uzunluğu 3 bin 200 metreye çıkarılacak. Yeni hali ile terminalde 8 körüklü kabin olacak.”
Finansman sıkıntısı
İhaleye sadece Türk firmalarının katılacak olması nedeniyle, kredi kaynakları olarak da Türk bankalarının devrede olacağı söyleniyor. Limak Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, ihale şartlarının belirlenmesini beklediklerini belirtirken, TAV Holding CEO’su Sani Şener, finansman konusunda bir sorun çıkmayacağını vurguladı. Şener, şunları söyledi: “KKTC’nin yurtdışında tanınmaması nedeniyle dış kaynak bulunmasa bile Türk bankalarından kredi desteği sağlarız. Ayrıca belirtmeliyim ki, gerekirse ihale bedelini nakit olarak da karşılayabilecek güçteyiz.”

Yeni KTHY, Anadolu Jet’ten uçak kiralayacak

EKONOMİST Dergisi’ne iflas eden Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) yerine yeni kurulacak havayolu şirketi hakkında da bilgi veren KKTC Başbakanı İrsen Küçük, şunları söyledi: “Bu şirket 28 ortaklı olarak yakında hizmet vermeye başlayacak. Yeni şirketin yüzde 60’lık hissesine özel sektör, yüzde 30’una Kıbrıs hükümeti ve yüzde 10’luk hissesine de Türk Hava Yolları (THY) sahip olacak. Özel sektörün istemesi halinde hisselerimizin tamamını da satabiliriz. Hisseleri 100 bin dolardan başlayan şirketin kuruluş sermayesi 12 milyon dolar olarak belirlendi. Türkiye’deki Rekabet Kurulu’ndan kararı çıkan şirket, ilk etapta Anadolu Jet’ten 3 uçak kiralayıp en kısa zamanda işe başlayacak.” (Kaynak: hurriyet.com.tr)


Rusya´dan en çok Özbek işçiler para gönderdi

Özbekistanlı işçiler, Rusya´dan ülkelerine en çok para gönderen işçiler oldu. Rusya´da çalışan Özbekistanlı işçilerinin bu yılın ilk üç ayında ülkelerine 562 milyon dolar para gönderdiği bildirildi.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre bu yılın ilk üç ayında ülkelerine en çok para gönderen işçiler arasında Özbekistanlı işçiler ilk sırada yer aldı. Banka, Özbekistanlı işçilerinin değişik havale yollarıyla ülkelerini 562 milyon dolar gönderdiğini açıkladı. Tacikistanlı işçiler ise para göndermede ikinci sırada yer aldı. Tacikistanlı işçilerinin ülkelerindeki ailelerine 438 milyon dolar gönderdiği aktarıldı. Rusya´dan en çok para gönderen üçüncü ülke işçileri ise Ukraynalılar oldu. Ukraynalı işçiler söz konusu süre zarfında ülkelerine 430 milyon dolar havale etmiş.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 2009'da genel itibariyle Rusya'dan Özbekistan'a 2 milyon 835 milyon dolar havale edilmiş. 2010 ise havale edilen para miktarı yaklaşık yüzde 40 atarak 4 milyar dolara ulaşmış. Sadece işçilerin 2010´da gönderdiği para miktarının ise yaklaşık bir milyar 700 milyon dolar olduğu bildirildi.

Rusya'da çalışmak amacıyla bulunan Özbek işçilerinin sayısı on binlerle ifade ediliyor. Bu ülkede faaliyet gösteren firma ve iş yerleri sahipleri daha ucuz maliyetli iş gücü olduğu gerekçesiyle özellikle Orta Asya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen yabancı işçileri tercih ediyor. (Kaynak: siirt56.com)
Türkiye Ekonominin Büyüme Ayrıntıları

Türkiye ekonomisi, 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüdü. Ticaret, yüzde 17,2 ile en fazla büyüyen sektör oldu.

Türkiye ekonomisi, 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11 oranında büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 2011 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 17,9'luk artışla 284 milyar 868 milyon lira oldu.

Sabit fiyatlarla ise GSYH, yüzde 11'lik artışla 25 milyar 896 milyon liraya ulaştı.

Sabit fiyatlarla bakıldığında geçen yılın ilk çeyreğinde ekonomi yüzde 12, ikinci çeyrekte yüzde 10,3, üçüncü çeyrekte yüzde 5,2, dördüncü çeyrekte de yüzde 9,2 büyüme göstermişti. Yılın tamamında ise ortalama büyüme yüzde 8,9'u bulmuştu.

Ticaret Sektörü, 32,5 Milyar Liraya Ulaştı
Türkiye ekonomisinde 2011 yılının ilk çeyreğinde sabit fiyatlarla en fazla büyüme gösteren sektör, ticaret oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 20,5 büyüyen sektör, bu yılın aynı döneminde yüzde 17,2 büyüme gösterdi. Sektörün cari fiyatlarla büyüklüğü, 32,5 milyar liraya ulaştı.
Diğer sosyal, toplumsal ve kişisel hizmet faaliyetleri dışında tüm sektörlerde büyüme gözlendi.
En fazla büyüyen sektörlerin başında vergi ve sübvansiyon (yüzde 17,1), inşaat (yüzde 14,8), imalat sanayi (yüzde 12,3), elektrik gaz buhar, sıcak su üretimi ve dağıtımı (yüzde 12,3) geldi.


Tablolar
TÜİK verilerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Sonuçları şöyle:


Cari fiyatlarla Gelişme Cari fiyatlarla Gelişme Sabit fiyatlarla Gelişme
GSYH Hızı GSYH Hızı GSYH Hızı
Dönem (Milyon TL) (Yüzde) (Milyon Dolar) (Yüzde) (Milyon TL) (Yüzde)
------- -------------- ------- -------------- -------- ------------ -------
I 241.578 16,2 160.132 27,1 23.335 12,0
II 267.528 17,0 174.074 19,7 25.669 10,3
III 297.701 13,8 196.856 13,2 28.661 5,2
IV 298.294 17,3 204.766 19,5 28.015 9,2
2010* 105.101 16,0 735.828 19,3 105.680 8,9
2011 I 284.868 17,9 180.608 12,8 25.896 11,0TÜİK verilerine göre 2010 ve 2011 yılları ilk çeyrek üretim yöntemine göre sektörel gelişme hızları, sabit fiyatlarla şöyle oldu:


2010 2011
SEKTÖR BİRİNCİ BİRİNCİ
. ÇEYREK ÇEYREK
---------- ----------- --------
Tarım 0,6 3,6
Balıkçılık 4,7 11,4
Madencilik 6,1 10,9
İmalat sanayi 21,4 12,3
Elektrik-gaz 2,4 12,3
İnşaat 8,3 14,8
Ticaret 20,5 17,2
Oteller-lokantalar -1,1 5,1
Ulaştırma-Haberleşme 12,1 12,2
Mali Kuruluşlar 4,4 9,1
Konut Sahipliği 1,8 2,2
Gayrimenkul Kiralama 12,6 9,7
Eğitim 1,2 3,2
Sağlık işleri ve sos.hizm. 4,2 2,5
Diğer Sos., Topl. ve
Kişisel Hizm. Faali. 2,4 -2,0
Eviçi Pers.Çalş.
Hanehalkları 9,5 5,8
Dolaylı Ölçülen
Mali Ara.Hizm. 10,4 11,8
Vergi Sübvansiyonlar 17,3 17,1
GSYH(alıcı fiyatları) 12,0 11,0


Berdimuhamedov'un doğum günü kutlandı

Türk sanatçılar Funda Arar ve Kubat, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Türkmen hayranlarıyla buluştu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un doğum günü kutlamaları kapsamında Aşkabat'a gelen sanatçılar, ilk olarak Ruhiyat Köşkünde düzenlenen konserde sevilen parçalarını seslendirdiler.

Kubat, burada ayrıca Türkmence şarkı söyleyerek izleyicilerine sürpriz yaptı. Kubat'ın Türkmence seslendirdiği "Yelpeselendi" şarkısı büyük beğeni topladı.

Daha sonra Ruhname parkındaki sahnede Türkmen hayranlarının karşısına çıkan Kubat ve Funda Arar, sevilen şarkılarıyla geceye renk kattılar. Konser sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan sanatçılar, kardeş ülke Türkmenistan'da bulunmaktan memnun olduklarını dile getirerek, Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un daveti üzerine bu ülkeye geldiklerini ifade ettiler.

Dinleyicilerden de çok güzel tepki aldıklarını ve kendi parçalarına eşlik ettiklerini söyleyen Kubat, Türkmence şarkı ile sürpriz yaptıklarını ifade ederek, Aşkabat'a hayran kaldıklarını dile getirdi.

Sanatçı Funda Arar da çok keyifli bir gece, şölen yaşadıklarını belirterek, seyircilerden büyük alkış aldıklarını söyledi.

Etkinlikler kapsamında dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kaas, Azeri sanatçı Arash, Rus şarkıcı Filip Kirkorov ile birlikte pek çok ülkeden tanınmış sanatçılar konser verdi.

Son yıllarda doğum günü çeşitli etkinlikler ile kutlanan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov 29 Haziran 1957 yılında dünyaya geldi. Berdimuhamedov, ülkenin kurucu devlet başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın Aralık 2006'da vefat etmesinin ardından, Şubat 2007'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanarak göreve geldi.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder